Jak działa Video Content Marketing?

Produkcja filmów wymaga ogromnego nakładu pracy i często jest dosyć kosztowne. Co więc otrzymasz w zamian?

Lejek marketingowy

Żeby w pełni zrozumieć wartość content marketingu musisz dowiedzieć się czym jest lejek marketingowy. Jeżeli weźmiesz losową osobę z grupy odbiorców twojego biznesu, może ona być:

  1. twoim klientem,
  2. znać twój biznes, ale nie być klientem
  3. w ogóle nie mieć świadomości istnienia twojego biznesu.

Bofu – Bottom OF the funel

Łatwo jest sprzedać dobry produkt lub usługę obecnym klientom lub ludziom, którzy już dobrze znają twój biznes. W tym celu wystarczy jedynie dobra oferta, np.: w formie strony sprzedażowej. Taka oferta stanowi dół lejka ang. (Bottom Of the Funel). Niestety, kiedy oferujesz drogie dobra, samo BOFU jest mało skuteczne wśród osób, które ciebie nie znają. Do wydania kilku tysięcy złotych potrzeba trochę zaufania.

Tofu i Mofu

Do budowania zaufania potrzeba wielu kontaktów – spotkań. Na początku musisz zwrócić uwagę obcej osoby. Potrzebujesz TOFU ang. (Top Of the Funel). Górą lejka może być w zasadzie dowolna treść, która niesie dla odbiorcy wartość, np.: artykuł ekspercki, checklista, czy film na YouTube. W ten sposób dojdzie do pierwszego kontaktu, ale to jeszcze nie wystarczy.

Kolejnym krokiem w lejku marketingowym jest MOFU ang. (Middle of The Funel). Chodzi o to, żeby utrzymać kontakt z nową osobą. Możesz w tym celu zastosować newsletter, podcast, czy też serię filmów na YouTube. Ważne jest zapewnienie regularności. Im częściej nawiązujesz kontakty tym głębsze wywiązują się relację między tobą, a odbiorcą. Jeżeli wszystkie te treści niosą wartość odbiorca zaczyna nabierać zaufania do ciebie i twojego biznesu.

Każdy poziom lejka marketingowego jest przeznaczony osobom o innym stopniu relacji z twoim biznesem.

  1. TOFU do zwrócenia uwagi obcych osób;
  2. MOFU do zbudowania zaufania
  3. BOFU do sprzedaży

Konwersja

Po pewnym czasie możesz pokazać nowemu odbiorcy swoją ofertę. Dzięki rozwiniętej między wami w MOFU relacji, będzie on miał znacznie mniej obiekcji, niż obca osoba. Jeżeli tylko twoja oferta będzie dobra, możesz spodziewać się udanej sprzedaży.

Dlaczego Warto korzystać z filmów w TOFU i MOFU?

Do prowadzenia content marketingu potrzebujesz treści. Tak jak wspominałem, mogą one przybrać dowolną formę. Dlaczego więc brać się za nagrywanie filmów zamiast prowadzić bloga eksperckiego lub rozsyłać newsletter? Jest kilka powodów:

Youtube to druga największa wyszukiwarka na świecie!

Jak często zamiast w Google wpisujesz swoje zapytanie na YouTube? Miesięcznie YouTube przyjmuje 3 miliardy wyszukań. Nawet jeżeli tylko mały procent tych zapytań będzie dotyczyło twojego biznesu, zyskasz sporo szans na kontakt z potencjalnym klientem.

W wielu branżach, szukanie rozwiązania problemu w ogóle rozpoczyna się od zapytania w YouTubie, pomijając Google. Przykładem takiej branży są: video, grafika, czy DIY.

Wyższa bariera wejśca

Trudniej jest nagrać film, niż napisać artykuł. Dzięki temu nie rywalizujesz tak bardzo z konkurencją. Przez co najmniej kilka lat posiadanie kanału YouTube nie będzie standardem w każdym biznesie. Wykorzystaj to, zanim będzie za późno.

Bliższa relacja

Pokazując swoją twarz stawiasz zdecydowanie mniej barier. Odbiorcy dostrzegą w tobie człowieka, a nie firmę. Nie znam dokładnych danych, jak bardz zwiększysz swoje szanse na zbudowanie relacji. Mogę się jednak założyć, że znacznie.

Jeden z biznesów, które rozwijam to Aiko Weddings. Nagrywamy filmy ślubne. Standardową częścią procesu sprzedaży jest spotkanie z parą młodą na podpisanie umowy. Od kiedy na stronie z ofertą znajduje się film z moją osobą, zdecydowanie szybciej znika skrępowanie par na tych spotkaniach.

Konkurencja będzie zazdrosna

To akurat trywialna wartość. Jednak bardzo często otrzymywałem zapytania na nagranie filmu, bo konkurencyjna firma wstawiła podobny na swoją stronę. Cytując klasyka: “Tak było, nie zmyślam”.